Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

I Konkurs "Big Bau Master"

Ocena: 0
7111
W dniach 23–24 listopada 2013 roku w Skarbce koło Bałtowa odbył się I Konkurs sprawności w obsłudze maszyn budowlanych „Big Bau Master”. Jego celem była popularyzacja bezpiecznej pracy, podniesienie sprawności oraz pokaz przygotowania technicznego operatorów zatrudnionych w przedsiębiorstwach budowlanych i górnictwa skalnego mających siedzibę w regionie.

Fot. Forum Budowlane

Organizatorem I Konkursu „Big Bau Master” były firmy Maz-Met, B&B Grupa i „Beztroskie Bezdroża” przy współudziale władz powiatu miasta Ostrowiec Świętokrzyski oraz gminy Bałtów. Imprezę honorowym patronatem objęła Polska Izba Przemysłowo–Handlowa Budownictwa. Wśród zaproszonych gości byli: starosta powiatu Ostrowieckiego Zdzisław Kałamaga, wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński, przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Sponsorzy konkursu to m.in. firmy: Bobcat, Hitachi, Interhandler, Trimtech, Volvo, Solideal.


Fot. Forum Budowlane

Poza właściwym konkursem dla operatorów, organizatorzy przygotowali także wiele dodatkowych atrakcji, jak: wystawa maszyn budowlanych, możliwość przejazdu po torze offroad Skarbka specjalnie do tego celu przygotowanymi pojazdami terenowymi, pokazy ratownictwa drogowego, pokaz możliwości zastosowania koparki gąsienicowej.

Ale wróćmy do głównego „tematu” konkursu. Tutaj przygotowanych zostało pięć konkurencji, z których każda odbywała się na innym typie maszyny: koparka kl. III – minikoparka Bobcat E26, ładowarka kl. III – miniładowarka ze sterowaniem burtowym Bobcat S530, koparkoładowarka – JCB 4CX, koparka kl. II – Hitachi ZAXIS 225 USLC, ładowarka kl. II – ładowarka kołowa Hitachi ZW 220.

Konkurencja I
Zawodnik przejeżdża w linii prostej na drugi koniec toru do rurki i zabiera z niej na ząb łyżki szpic. Cofa maszynę pomiędzy dwie beczki, na których znajdują się po trzy balony i przebija je szpicem. Następnie odkłada szpic z powrotem do rurki.

Podczas pierwszej konkurencji zawodnicy musieli przebić balony szpicem zawieszonym na łyżce minikoparki Bobcat.


Fot. Forum Budowlane

Konkurencja II
Operator podjeżdża do rowu, w którym znajduje się beczka. Ładuje ją do łyżki. Następnie slalomem przejeżdża wyznaczoną trasę. Po wykonaniu zadania zawraca na miejsce startu.
Miniładowarka Bobcat z beczką na trasie slalomu.


Fot. Forum Budowlane


Konkurencja III
Stojąc w miejscu, zawodnik wkłada do trzech rur (o średnicy 50 mm) ustawionych w promieniu pracy maszyny w lekkim łuku, w różnych odległościach, szpic zawieszony na łyżce za pomocą łańcucha. W konkurencji III operatorzy musieli wykazać się dużą precyzją.
Konkurencja ta odbyła się jako ostatnia. Wykorzystano w niej koparkoładowarkę JCB 4CX dostarczoną przez firmę Interhandler.


Fot. Maz-Met


Konkurencja IV
Zawodnik odwraca o 180 stopni nadwozie koparki. Podjeżdża na wysokość rur wbitych w ziemię i zabiera na jeden ząb szpic. Następnie podjeżdża do miejsca, w którym ustawiona jest beczka z balonami i przebija je. Odkłada szpic do rury wbitej po drugiej stronie względem tej, z której go zabrał. Po zakończeniu zadania, odstawia maszynę na start, odwracając nadwozie tyłem do toru.


Fot. Forum Budowlane

Konkurencja V
Zawodnik podjeżdża do stojaka, na którym po prawej stronie znajdują się profile. Zabiera je pojedynczo zaczynając od najniżej ułożonego i odkłada w wyznaczone pola na stojaku stojącym po przeciwnej stronie, zaczynając od pola ostatniego.
Dwie ostatnie konkurencje rozegrano na maszynach Hitachi – koparce ZAXIS 225 USLC i ładowarce kołowej ZW 220.


Fot. Forum Budowlane

Wszystkie konkurencje były „rozgrywane” na czas. Zwyciężały osoby, które osiągnęły najkrótszy czas dla danego zadania. Koniec konkurencji oznaczał moment, gdy zawodnik dojechał na miejsce startu i ustawił maszynę do postoju zgodnie z zasadami bhp i wiedzą uzyskaną na szkoleniach dla operatorów (ułożenie łyżki do postoju itp.). Za brak każdego z elementów wymienionych wyżej, dodawane było do uzyskanego czasu po 5 karnych sekund. Konkurencje, pomimo, że teoretycznie nie wyglądały na skomplikowane, w praktyce wymagały od operatorów dużego skupienia. Nie zabrakło przy tym także sytuacji humorystycznych.

Zawody odbywały się o Srebrny i Brązowy Kask ufundowany przez Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa oraz Puchar Starosty Ostrowieckiego i Puchar Wójta Gminy Bałtów.

A oto laureaci:
  • konkurencja I (minikoparka):
             I miejsce – Michał Gromczyk,
             II miejsce – Tomasz Kołodziejczak,
             III miejsce – Andrzej Dryniak;
  • konkurencja II (miniładowarka):
             I miejsce  – Andrzej Dryniak,
             II miejsce – Tomasz Staniszewski,
             III miejsce – Tomasz Kołodziejczak;
  • konkurencja III (koparkoładowarka):
             I miejsce – Krzysztof Wawrzak,
             II miejsce – Andrzej Dryniak,
             III miejsce – Łukasz Niedbała;
  • konkurencja IV (koparka gąsienicowa):
             I miejsce – Tomasz Kołodziejczak,
             II miejsce – Michał Gromczyk,
             III miejsce – Krystian Moris;
  • konkurencja V (ładowarka):
             I miejsce – Krzysztof Trela,
             II miejsce – Tomasz Staniszewski,
             III miejsce – Sebastian Wapiński.

Partnerem organizatora I Konkurs sprawności w obsłudze maszyn budowlanych „Big Bau Master” był miesięcznik „Forum Budowlane”.
Forum Budowlane, nr 12 (211) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: