Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Innowacje w ładowarkach MRT Easy

Ocena: 0
3953
Dzięki dużej różnorodności maszyny Manitou potrafią sprostać nietypowym wymaganiom oraz świetnie dają sobie radę w najtrudniejszych warunkach na placach budowy. W grupie dużych maszyn obrotowych znajdują się m.in. maszyny serii MRT. Skrót ten można rozszyfrować jako Manitou Rotating Telescopic, czyli obrotowe ładowarki teleskopowe.

Ładowarka teleskopowa Manitou MRT 1840 Easy z zawiesiem hakowym i wnętrze kabiny operatora
Fot. Manitou


Niespełna 3 lata temu na targach bauma w Monachium firma Manitou zaprezentowała nowe modele maszyn z rodziny MRT, oznaczone symbolem Easy. Symbol ten definiuje cel jaki przyświecał konstruktorom Manitou przy projektowaniu nowej serii maszyn MRT. „Easy” tłumacząc z języka angielskiego oznacza bowiem „łatwy”. W nowej serii MRT Easy znalazły się trzy modele: MRT 1440 Easy, MRT 1640 Easy i MRT 1840 Easy. Dwie pierwsze cyfry oznaczenia informują o maksymalnej wysokość podnoszenia ładunku w metrach, dwie ostatnie to ich ładowność (40 odpowiada 4 tonom). Aby w jak największym stopniu zoptymalizować proces produkcji Manitou zdecydowało się na zastosowanie tej samej ramy podwozia dla wszystkich maszyn serii Easy. Różnice pojawiają się w długościach ramion wysięgników. W maszynach 14- i 16-metrowych wysuw teleskopu realizowany jest w pełni hydraulicznie, natomiast w MRT 1840 jest to układ mieszany z zastosowaniem łańcuchów. W tym miejscu należy wspomnieć o innowacyjnym systemie samoregulacji, dzięki któremu wszystkie łańcuchy służące do wysuwania poszczególnych sekcji wysięgnika są jednakowo naciągnięte.

Maszyny z serii Easy wyposażone są w cztery niezależnie sterowane podpory przypominające te, jakie można spotkać w koparkach kołowych. W stosunku do poprzednich wersji, w serii Easy zwiększono kąt podnoszenia podpór dzięki czemu po całkowitym podniesieniu mieszczą się w obrysie maszyny. Nowością w serii Easy są czujniki mierzące ciśnienie na siłownikach podpór. Dodatkowo wszystkie maszyny MRT wyposażone są w komputer zbierający informacje z czujników mierzących parametry aktualnego ustawienia maszyny takich jak wymienione wyżej czujniki ciśnienia w siłownikach podpór oraz czujniki: pochylenia wysięgnika, zakresu wysunięcia wysięgnika, aktualnego obciążenia i obrotu na kolumnie obrotu. Komputer samoczynnie dobiera program dopuszczalnej ładowności w zależności od zastosowanego osprzętu. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększa się możliwość zastosowania maszyny w nierównym terenie a maksymalną przewidzianą przez producenta ładowność da się wykorzystać nawet jeśli stopy podpór znajdują się wyżej niż dolna krawędź opon. Kolejną nowością opcjonalnie dostępną w maszynach Easy jest system samopoziomowania oparty na wyżej wymienionych czujnikach ciśnienia na siłownikach podpór i czujniku poziomu.


Do najpopularniejszych osprzętów wykorzystywanych z ładowarkami MRT Easy należą platformy robocze
Fot. Manitou


Podobnie jak w innych maszynach, tak i w serii MRT Easy producent stawia na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. O komfort dba m.in. wyciszona i doskonale przeszklona kabina operatora z nowoczesnym wzornictwem deski rozdzielczej, jak i wysoki standard wyposażenia. Do wspomnianego standardu zaliczamy m.in. dwie elektroniczne dźwignie sterujące, dzięki którym operator ma możliwość wykonywania wielu ruchów hydraulicznych jednocześnie, np. jednoczesne obracanie wieżyczką i podnoszenie lub opuszczanie ramienia teleskopowego. Aby ułatwić obrót nadwozia producent standardowo wyposażył maszyny MRT Easy w innowacyjny system regulacji prędkości obrotu wieżyczki niezależnie, w każdą stronę. Za bezpieczeństwo pracy odpowiada zaawansowany system elektroniczny LMI – Load Moment Indicator. System automatycznie blokuje niebezpieczne czynności i dopasowuje prędkość ruchów hydraulicznych do wybranego osprzętu. Działa zarówno na kołach jak i na podporach hydraulicznych, w oparciu o informacje dotyczące wagi ładunku, kąta podniesienia i długości wysuwania wysięgnika teleskopowego, rodzaju zastosowanego osprzętu, pozycji podpór i kąta obrotu nadwozia. Czujniki dostarczające informacje do systemu LMI są zdublowane, co daje gwarancję ciągłości i bezpieczeństwa pracy w przypadku, gdy któryś z czujników ulegnie uszkodzeniu. System LMI w trybie ciągłym informuje o pozycji ładunku i zbliżaniu się do granicy ładowności zapewniając operatorowi pełne bezpieczeństwo. Innowacyjność polega również na zgodności systemu z tzw. normą dźwigową, czyli EN 13000.

Ładowarki serii Easy mogą zostać wyposażone w różnorodny osprzęt zwiększający efektywne wykorzystanie maszyn na budowie. Do najpopularniejszych osprzętów należą platformy robocze o udźwigu do 1000 kg i maksymalnej szerokości do 6 m, różnego rodzaju zawiesia hakowe, wciągarki hydrauliczne i widły. Jednakże producent zadbał również o bardziej nietypowy osprzęt, taki jak specjalistyczne platformy robocze zwiększające zasięg i wysokość pracy lub umożliwiające pracę pod wiaduktami czy mostami. Ciekawostką jest to, że maszyny MRT Easy wyposażone są w znormalizowane karetki podtrzymujące widły, dzięki czemu mogą wykorzystywać niemal każdy osprzęt produkowany do standardowych wózków widłowych. 

Forum Budowlane, nr 3 (202) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: