Strona główna | Techniki i technologieInnowacje w ładowarkach MRT Easy

Innowacje w ładowarkach MRT Easy

Dzięki dużej różnorodności maszyny Manitou potrafią sprostać nietypowym wymaganiom oraz świetnie dają sobie radę w najtrudniejszych warunkach na placach budowy. W grupie dużych maszyn obrotowych znajdują się m.in. maszyny serii MRT. Skrót ten można rozszyfrować jako Manitou Rotating Telescopic, czyli obrotowe ładowarki teleskopowe.

Ładowarka teleskopowa Manitou MRT 1840 Easy z zawiesiem hakowym i wnętrze kabiny operatora
Fot. Manitou


Niespełna 3 lata temu na targach bauma w Monachium firma Manitou zaprezentowała nowe modele maszyn z rodziny MRT, oznaczone symbolem Easy. Symbol ten definiuje cel jaki przyświecał konstruktorom Manitou przy projektowaniu nowej serii maszyn MRT. „Easy” tłumacząc z języka angielskiego oznacza bowiem „łatwy”. W nowej serii MRT Easy znalazły się trzy modele: MRT 1440 Easy, MRT 1640 Easy i MRT 1840 Easy. Dwie pierwsze cyfry oznaczenia informują o maksymalnej wysokość podnoszenia ładunku w metrach, dwie ostatnie to ich ładowność (40 odpowiada 4 tonom). Aby w jak największym stopniu zoptymalizować proces produkcji Manitou zdecydowało się na zastosowanie tej samej ramy podwozia dla wszystkich maszyn serii Easy. Różnice pojawiają się w długościach ramion wysięgników. W maszynach 14- i 16-metrowych wysuw teleskopu realizowany jest w pełni hydraulicznie, natomiast w MRT 1840 jest to układ mieszany z zastosowaniem łańcuchów. W tym miejscu należy wspomnieć o innowacyjnym systemie samoregulacji, dzięki któremu wszystkie łańcuchy służące do wysuwania poszczególnych sekcji wysięgnika są jednakowo naciągnięte.

Maszyny z serii Easy wyposażone są w cztery niezależnie sterowane podpory przypominające te, jakie można spotkać w koparkach kołowych. W stosunku do poprzednich wersji, w serii Easy zwiększono kąt podnoszenia podpór dzięki czemu po całkowitym podniesieniu mieszczą się w obrysie maszyny. Nowością w serii Easy są czujniki mierzące ciśnienie na siłownikach podpór. Dodatkowo wszystkie maszyny MRT wyposażone są w komputer zbierający informacje z czujników mierzących parametry aktualnego ustawienia maszyny takich jak wymienione wyżej czujniki ciśnienia w siłownikach podpór oraz czujniki: pochylenia wysięgnika, zakresu wysunięcia wysięgnika, aktualnego obciążenia i obrotu na kolumnie obrotu. Komputer samoczynnie dobiera program dopuszczalnej ładowności w zależności od zastosowanego osprzętu. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększa się możliwość zastosowania maszyny w nierównym terenie a maksymalną przewidzianą przez producenta ładowność da się wykorzystać nawet jeśli stopy podpór znajdują się wyżej niż dolna krawędź opon. Kolejną nowością opcjonalnie dostępną w maszynach Easy jest system samopoziomowania oparty na wyżej wymienionych czujnikach ciśnienia na siłownikach podpór i czujniku poziomu.


Do najpopularniejszych osprzętów wykorzystywanych z ładowarkami MRT Easy należą platformy robocze
Fot. Manitou


Podobnie jak w innych maszynach, tak i w serii MRT Easy producent stawia na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. O komfort dba m.in. wyciszona i doskonale przeszklona kabina operatora z nowoczesnym wzornictwem deski rozdzielczej, jak i wysoki standard wyposażenia. Do wspomnianego standardu zaliczamy m.in. dwie elektroniczne dźwignie sterujące, dzięki którym operator ma możliwość wykonywania wielu ruchów hydraulicznych jednocześnie, np. jednoczesne obracanie wieżyczką i podnoszenie lub opuszczanie ramienia teleskopowego. Aby ułatwić obrót nadwozia producent standardowo wyposażył maszyny MRT Easy w innowacyjny system regulacji prędkości obrotu wieżyczki niezależnie, w każdą stronę. Za bezpieczeństwo pracy odpowiada zaawansowany system elektroniczny LMI – Load Moment Indicator. System automatycznie blokuje niebezpieczne czynności i dopasowuje prędkość ruchów hydraulicznych do wybranego osprzętu. Działa zarówno na kołach jak i na podporach hydraulicznych, w oparciu o informacje dotyczące wagi ładunku, kąta podniesienia i długości wysuwania wysięgnika teleskopowego, rodzaju zastosowanego osprzętu, pozycji podpór i kąta obrotu nadwozia. Czujniki dostarczające informacje do systemu LMI są zdublowane, co daje gwarancję ciągłości i bezpieczeństwa pracy w przypadku, gdy któryś z czujników ulegnie uszkodzeniu. System LMI w trybie ciągłym informuje o pozycji ładunku i zbliżaniu się do granicy ładowności zapewniając operatorowi pełne bezpieczeństwo. Innowacyjność polega również na zgodności systemu z tzw. normą dźwigową, czyli EN 13000.

Ładowarki serii Easy mogą zostać wyposażone w różnorodny osprzęt zwiększający efektywne wykorzystanie maszyn na budowie. Do najpopularniejszych osprzętów należą platformy robocze o udźwigu do 1000 kg i maksymalnej szerokości do 6 m, różnego rodzaju zawiesia hakowe, wciągarki hydrauliczne i widły. Jednakże producent zadbał również o bardziej nietypowy osprzęt, taki jak specjalistyczne platformy robocze zwiększające zasięg i wysokość pracy lub umożliwiające pracę pod wiaduktami czy mostami. Ciekawostką jest to, że maszyny MRT Easy wyposażone są w znormalizowane karetki podtrzymujące widły, dzięki czemu mogą wykorzystywać niemal każdy osprzęt produkowany do standardowych wózków widłowych. 

Forum Budowlane, nr 3 (202) 2013

CZYTAJ WIĘCEJ

Innowacje w maszynach budowlanychDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Wykopy. Bezpieczne prowadzenie robót

Według przepisów i norm budowlanych wykopy oraz nasypy kwalifikują się do kategorii stałych lub tymczasowych konstrukcji, nazywanych obiektami budowlanymi. Roboty ziemne rozpoczynają każdą nowoprojektowaną inwestycję budowlaną. Przed przystąpieniem do realizacji konieczne jest spełnienie wymogów i zasad dotyczących bezpieczeństwa. Czytaj dalej
POLECAMY