Forum Budowlane - budownictwo, maszyny i urządzenia budowlane, opinie i porady ekspertów

Wibroprasy stacjonarne i kroczące

Ocena: 4.4
1679
Producenci wibropras dostarczają na rynek taką ilość rozwiązań, że każdy w zasadzie może dobrać odpowiednie urządzenie dla planowanego zakresu oraz miejsca produkcji. Dostępne są również konstrukcje, które mogą pracować jako wibroprasy stacjonarne i kroczące.

Wibroprasa stacjonarna Henkis HK-500
Fot. Henkis


Henkis Herkules Plus
Firma Henkis jest producentem wibroprasy stacjonarnej HK-500 oraz dwóch urządzeń kroczących – Herkules Plus i HK-104 Modus.

Wibroprasa stacjonarna HK-500 jest maszyną do produkcji kostki brukowej, obrzeży, krawężników, bloczków betonowych i innych elementów betonowych do wysokości 30 cm. Jest to maszyna o średniej wydajności umożliwiająca efektywną produkcję ok. 600 m kw. kostki brukowej i ok. 8000 bloczków fundamentowych na jedną zmianę. W wersji opcjonalnej maszyna może być wyposażona w automatyczne urządzenie do zasypu warstwy wierzchniej, umożliwiające produkcję kostki brukowej lub krawężników dwuwarstwowych. Sercem maszyny jest nowoczesny stół wibracyjny wykonany w oparciu o 4-wałowy wibrator o maksymalnej sile wymuszającej ok. 80 kN. Sterownik programowalny PLC, zapewniający pełną automatyzację pracy, dużą elastyczność oraz łatwą kontrolę procesu produkcyjnego. Funkcja doprasowania i podwyższonej częstotliwości wibracji optymalizuje zużycie surowców oraz gwarantuję wysoką jakość wyrobów. Winda spiętrzająca i rozpiętrzająca palety produkcyjne oraz automatyczny chwytak przepakowujący, umożliwią zwiększenie wydajności poprzez zmechanizowanie obiegu w cyklu produkcyjnym. Wibroprasa doskonale sprawdza się w małych i średnich przedsiębiorstwach produkujących elementy galanterii betonowej.

Herkules Plus jest modyfikacją sprawdzonej wibroprasy HK-696 Herkules. Podstawowe cechy maszyny pozostały takie same, czyli jest to automatyczna wibroprasa krocząca o wysokiej wydajności, produkująca elementy na placu betonowym. Zmiany w maszynie umożliwiły zwiększenie wydajności, która na bloczku fundamentowym wynosi obecnie ok. 14 tys. sztuk elementów, wzmocniona została konstrukcja maszyny. W maszynie zastosowany został nowoczesny system sterowania wibracją formy wprowadzający je w efekt interferencji, znacząco poprawiający jakość zagęszczenia elementów betonowych. Cecha ta pozwala obniżyć ilość zużytego cementu w masie betonowej, nie powodując utraty wytrzymałości produktu. Dodatkowe cechy maszyny ułatwiające pracę na wibroprasie Herkules Plus to kontrola toru jazdy w oparciu o czujniki ultradźwiękowe, zdalny dostęp przez Internet lub telefon komórkowy serwisu do sterownika maszyny. Herkules Plus umożliwia produkcję szerokiego asortymentu wyrobów betonowych jak np.: pustaki ścienne, pustaki stropowe, bloczki fundamentowe, obrzeża trawnikowe, krawężniki drogowe, elementy gazonowe i inne. Maszynę o mocy zainstalowanej 18 kW (230/400 V) i masie 4,5 t (bez zespołu formującego) obsługuje jedna osoba, a cykl pracy trwa 20–50 s. Pole formowania elementów ma wymiary 1280x1000 mm, a możliwa wysokość elementów wynosi od 190 do 330 mm. Zależnie od formy maksymalna siła wymuszająca dochodzi do 120 kN. Pojemność zbiornika na masę betonową wynosi 1,2 m3, maksymalne zapotrzebowanie na mieszankę wynosi 15 m3/godz.Produkowane przez firmę Henkis wibroprasy kroczące – Herkules Plus i HK-104 Modus

Fot. Henkis


Wibroprasa krocząca HK-104 Modus to niewielka, wszechstronna maszyna przeznaczona do produkcji prefabrykatów betonowych bezpośrednio na placu budowy. Jest w pełni automatyczna a pracownik jedynie nadzoruje proces produkcji, cecha ta umożliwia osiągnięcie wysokiej wydajności przy zachowaniu powtarzalnej jakości produkowanych elementów. Doprasowanie i nowoczesny system sterowania wibratorów zapewniają wysoką jakość produkowanych prefabrykatów betonowych. Jedna z wielu zalet maszyny to możliwość produkcji elementów do 30 cm wysokości w tym krawężników drogowych i obrzeży trawnikowych.

Pustaczarka Mikon PHK 500
Firma Mikon z Ustki od 24 lat specjalizuje się w budowie maszyn budowlanych. W dalszym ciągu w programie produkcyjnym znajdują się m.in. wibroprasa stacjonarna WAS 500 oraz pustaczarka krocząca PHK 500. Wibroprasa WAS 500 jest wydajną maszyną do produkcji prefabrykatów 2-warstwowych. Stół wibracyjny maszyny wyposażony jest w wibratory z możliwością regulacji prędkości obrotowej oraz siły wibracji. Wymiary palety produkcyjnej wynoszą 1400x1100 mm, a wysokość formowanego produktu od 40 do 400 mm. Wibroprasa uzupełniona w windy oraz pakowaczkę wyrobów tworzy przystępny, wydajny i nowoczesny zestaw do produkcji galanterii betonowej. Pustaczarka PHK 500 wyróżnia się solidną konstrukcją i niezawodnością. Wysoką wydajność zapewnia szerokie pole formowania o wymiarach 1250x600 mm oraz obsługa w cyklu automatycznym. Zapotrzebowanie na energię w przypadku wibroprasy PHK 500 wynosi 20 kW.


Wibroprasa krocząca PHK 500 produkcji Mikon
Fot. Mikon


PHK 500 wykonuje trzy cykle robocze w ciągu 60 s. Maksymalna wydajność wynosi ok. 10 tys. sztuk bloczków betonowych w ciągu 8 godzin. Kolejną zaletą jest możliwość produkowania wyrobów o wysokości od 220 do 500 mm. Pustaczarka krocząca może produkować szeroki asortyment taki jak: pustaki ścienne, szalunkowe, stropowe, wentylacyjne, bloczki fundamentowe, obrzeża chodnikowe, drogowe, elementy gazonowe, korytka spływowe, systemy ogrodzeniowe, palisady i inne nietypowe formy produkowane na życzenie.

Trzy kategorie wibropras Techmatik
Jednym z największych krajowych producentów wibropras jest Techmatik S.A. Dostarcza zarówno maszyny kroczące jak i stacjonarne. Produkowane przez Techmatik wibroprasy z rodzin SHP, HP oraz Multi są jednymi z najnowocześniejszych na rynku. Mogą pracować w systemie kroczącym i stacjonarnym.

W przypadku systemu kroczącego niektóre występują z mobilnym stołem wibracyjnym. Przeznaczone są w wersji standardowej do produkcji wyrobów jednowarstwowych, mogą być dodatkowo wyposażone w zespół do podawania betonu warstwy wierzchniej i wówczas możliwa jest produkcja wyrobów dwuwarstwowych. Umożliwiają produkcję wyrobów betonowych od kostek brukowych, płyt chodnikowych, przez krawężniki, obrzeża trawnikowe, do wysokich elementów architektury ulic i ogrodów takich jak palisady, elementy ogrodzeniowe, rury itp., w zakresie wysokości od 40 do 1200 mm. Urządzenia te wykorzystują blaty produkcyjne o wymiarach 1400x1100 mm i grubości od 12 do 55 mm. W budowie wibropras wykorzystano wiele rozwiązań konstrukcyjnych użytych po raz pierwszy w tego typu maszynach. Zastosowano m.in. precyzyjne prowadzenie i pozycjonowanie na łożyskach liniowych współpracujących elementów formy i stempla. Dzięki temu formy mniej się zużywają, a gniazda matryc i stopki stempla mają dłuższą żywotność. Oprawy łożyskowe są rodzimej konstrukcji i produkcji. Dotychczasowe, pośrednie przeniesienie napędu na szuflady zasypowe zastąpiono rozwiązaniem bezpośrednio przenoszącym napęd z silników hydraulicznych przez koła zębate na listwy szuflad. Dzięki temu zmniejszono gabaryty tej części wibroprasy, a tym samym ilość energii potrzebnej do poruszania szufladami. Zastosowanie kół zębatych poprawiło dynamikę pracy szuflad. Materiał kół dobrany na podstawie badań i testów produkcyjnych ograniczył hałas, jednocześnie element ten jest zabezpieczeniem przed uszkodzeniem innych bardziej odpowiedzialnych i kosztownych części układu, znacznie ograniczając ich zużycie.Wibroprasy Techmatik Multi 1200 Pro i Multi 600 Pro mogą pracować w systemie kroczącym i stacjonarnym

Fot. Techmatik


Do innowacji należą również proporcje ramy zespołu formującego wibroprasy Multi 1200 Pro oraz parametry elementów zespołu mocowania matrycy i stempla, które są dobrane tak, aby umożliwić produkcję w systemie stacjonarnym i kroczącym. Wartości parametrów chronione są prawem patentowym.

Zaletą najmniejszej, kroczącej wibroprasy Multi 600 Pro jest uproszczona, zwarta i kompaktowa konstrukcja zajmująca minimalną powierzchnię. Moc przyłączeniowa wynosi ok. 40 kW. Maksymalna siła wibracji to 180 kN, a maksymalna siła docisku stempla 150 kN (jak w większych wibroprasach). Uzyskiwana maksymalna wydajność w systemie kroczącym (ilość cykli produkcyjnych na godzinę) wynosi ok. 120 cykli dla kostki dwuwarstwowej i ok. 95 cykli dla palisady 600 mm (dla produkcji jednowarstwowej). Gabaryty wibroprasy to 2500x3750x4670 mm. Kompletna wibroprasa Multi 600 Pro waży ok. 12000 kg.

Dużo cięższy jest model Multi 1200 Pro. Waga tej maszyny to 39000 kg. Charakteryzuje ją maksymalna siła udaru 250 kN (płynnie regulowana) oraz maksymalna siła docisku stempla również o wartości 150 kN. Maksymalna wydajność wibroprasy Multi 1200 Pro w systemie kroczącym wynosi ok. 120 cykli dla kostki dwuwarstwowej i ok. 100 cykli dla palisady o wysokości 800 mm (dla produkcji jednowarstwowej). Sprawdzone, innowacyjne rozwiązania konstruktorzy Techmatik zastosowali w rodzinie wibropras SHP i HP.

Wibroprasa SHP 5000 Pro C jest maszyną o największym stopniu zaawansowania technologicznego, umożliwia produkcję szerokiego asortymentu wyrobów betonowych od galanterii po elementy drogowe o wysokości od 40 do 550 mm. Charakteryzuje się niskim poborem energii dzięki zastosowaniu nowatorskich układów napędowych i węzłów kinematycznych. Przystosowana jest do produkcji na blatach stalowych 1400x1100 mm o grubości 12–55 mm. Standardowym wyposażeniem jest system Colormix precyzyjnie dozujący różnokolorowy beton do wierzchniej warstwy wyrobów, produkow w kolorze melanż (połączenie maks. czterech kolorów). Colormix został zaprojektowany przez konstruktorów Techmatik, a jego budowa chroniona jest prawem patentowym. System ten cechuje równomierne zasypanie wielokolorową mieszanką betonową szuflady, co zapewnia powtarzalność kolorystyczną, nie wymaga jednocześnie stosowania dodatkowych urządzeń w linii technologicznej. Kompaktowa budowa (stacja hydrauliczna stanowi integralną część maszyny) sprawia, że gabaryty SHP 5000 C Pro wynoszą 2660x7600x5260 mm. Waga kompletnej maszyny to 32000 kg. Produkcja na niej jest w pełni automatyczna i umożliwia pełną wizualizację wszystkich etapów procesu technologicznego.Wibroprasa stacjonarna Techmatik SHP 5000 C Pro i jej bardziej ekonomiczny odpowiednik HP 5000 Pro

Fot. Techmatik


Maksymalna siła wibracji (płynnie regulowana) wynosi 250 kN. Warto tylko jeszcze zwrócić uwagę na sposób rozwiązania w SHP 5000 Pro C zrównoważenia pracy stempla. Jego ciężar równoważą elementy konstrukcyjne poruszające się wewnątrz korpusu wibroprasy. Dzięki temu zmniejszona została ilość energii potrzebnej do poruszania stemplem, zmniejszono moc stacji hydraulicznej i zredukowano do jednego ilość siłowników poruszających zespołem urządzeń stempla. Wprowadzenie zacisku hydraulicznego z dwoma siłownikami zapobiega przesuwaniu stempla względem formy co wydłuża jej żywotność. Znacznie uproszczono także budowę systemu stabilizacji stempla. Dotychczasowe rozwiązanie zastąpiono dwoma listwami zębatymi napędzającymi dwa koła zębate połączone wałem. Nowa skrzynia wibracyjna nie jest na stałe związana z konstrukcją wibroprasy, co znacznie ogranicza drgania przenoszone na jej korpus.

Zastosowany olejowy system smarowania wydłuża jej żywotność i wydatnie ogranicza zakres czynności obsługowych. Ekonomiczną wersją wibroprasy SHP 5000 Pro C jest model HP 5000 Pro. Cechuje go zmniejszone o ok. 30% zużycie energii i mniejsze wymiary (2600x7460x3800 mm) oraz waga (25000 kg). W wibroprasie tej Techmatik zastosował innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, które gwarantują efektywną produkcję, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów eksploatacji na rozsądnym poziomie: olejową skrzynię wibracyjną z systemem Start/Stop oraz mechaniczną, skokową regulację kąta wibracji. Najmniejsze gabaryty z rodziny wibropras ma maszyna HP 3000 Pro. Jej wymiary wynoszą 2500x3750x4670 mm. Kompletne urządzenie waży przy tym ok. 12000 kg. Wibroprasa wyposażona jest w stół wibracyjny i przystosowana do współpracy z typowymi urządzeniami linii technologicznej. W standardowej wersji przeznaczona jest do produkcji wyrobów jednowarstwowych. Może być dodatkowo wyposażona w zespół do podawania betonu warstwy wierzchniej i wówczas możliwa jest produkcja elementów dwuwarstwowych. Produkcja odbywa się na blatach o wymiarach 1400x1100 mm. Wielkość wyrobów wynosi od 40 do 300 mm. Wydajność wibroprasy wynosi ok. 180 cykli na godzinę dla kostki dwuwarstwowej i ok. 95 cykli dla palisady 600 mm.

Źródło: Forum Budowlane, nr 11 (210) 2013
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ: